X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيدعقل و دل - آرشیو 1394/7
rss

فردا هم همانی که امروز هستی

نظر 0


اگر ضایع روزگاری، فردا هم ضایع روزگار خواهی بود. 
کما تعیشون تموتون و کما تموتون تحشرون 
هر کسی را در آن لباس جلوه کنند که ختم کار وی در آن بوده.

روضه الفریقین، شیخ ابورجاء خمرکی     

تلاش دولت برای القاء گشایش اقتصادی با شروع رابطه با غرب

نظر 0

دولت امید و اعتدال به ریاست جمهوری حسن روحانی دو سال است که سکان قوه مجریه و در واقع سکان اقتصاد و سیاست کشور را به دست گرفته است؛ در این مدت مسئولین دولتی و رسانه های حامی دولت تنها به بیان ویرانی، خرابی و سیاه نمایی دولت قبل مشغول بوده اند و عملا در بخش سیاسی و اقتصادی کشور فعالیت و تحریک خاصی دیده نشده است. این دولت تمام تخم مرغ های اقتصادی، سیاسی و حتی اجتماعی خو را در سبد حل و فصل مشکل هسته ای ایران و غرب، رفع تحریم ها و اجرای برجام گذاشته و تمام مسائل کشور را به تحریم اقتصادی و رابطه با غرب گره زده است.

اما بسیاری از علاقمندان به مغرب زمین خود به خوبی آگاه هستند که رابطه با غرب به تنهایی نمی تواند حلال مشکلات اقتصاد بیمار ایران و حتی کشورهای دیگر باشد. در واقع اقتصاد مریض آمریکا نمی تواند به اقتصاد کشورهای دیگر کمک معجزه آسایی بکند تا جایی که دیترویت چهارمین شهر صنعتی آمریکا به شهر اشباح تبدیل شده و خالی از سکنه است؛ آمریکا هم اکنون بیش از 15 تریلیون دلار بدهی خارجی دارد و تمام اقتصاد کشور خود را با چاپ دلار بی پشتوانه سرپا نگه داشته است. آمریکا اگر توان ایجاد تحول در اقتصاد کشورها را داشت ما امروز شاهد رکود اروپا و ورشکستگی کشوری مانند یونان نبودیم. در واقع خود اروپا نیز در رکودی بزرگ فرو رفته و بیشتر کشورهای اروپایی در ریاضت اقتصادی به سر می برند و با این وضعیت نمی توان انتظار داشت معجزه ای در اقتصاد ایران رخ دهد مگر اینکه تنها هدف سکانداران اقتصادی کشور، تبدیل ایران به واردکننده صرف کالای مصرفی و لوکس باشد.

     
ادامه مطلب ...

حتی همدیگر را دفن نمی کردید

نظر 0
«اگر باطن یکدیگر را کشف می کردید، حتی حاضر به دفن یکدیگر نمی شدید»
     

حقیقت ایمان

نظر 0

ایمان با باطل نسازد. ایمانی را که امروز قوت آن نباشد که لشکر غوغا را از شهر بیرون کند و علَم باطل را نگونسار کند، فردا قوت آن ندارد که دامن خواجه از دست زبانیه بیرون کند. مگر مددی از غیب در رسد و مدد، موهوم است. هر که امروز بیفتاد، فردا برنخیزد.ایمانی که آتش شهوت نفس نتواند که فرونشاند، آتش دوزخ را چون تواند که فرونشاند؟روضه الفریقین، شیخ ابورجاء خمرکی

     

یادداشتی بر کتاب روی ماه خداوند را ببوس

نظر 0

"جدا خیلی گنگ بود... خیلی پیچیده بود من چیزی ازش نفهمیدم... ارزش خوندن نداره نخونش..."

نوشته و امضاء یک عضو کتابخانه بر حاشیه برگ اول کتاب "روی ماه خداوند را ببوس" نوشته مصطفی مستور...

این نوشته باعث شد پس از خواندن کتاب بیشتر به این ظرافت رهنمون شوم که حتی رمان و داستان ها نیز صرفاً به دلیل رمان و داستان بودن برای عمده علاقمندان رمان و داستان خواندنی نیستند بلکه هر کسی علایق و سطح و توان ذهنی و وجودی خاصی دارد که باید در انتخاب و معرفی کتاب به او دقت کرد.

و اما بعد، چند سال پیش برای اولین بار دوستی کتابی به من هدیه کرد، "عشق روی پیاده رو" نوشته مصطفی مستور؛ از همان ابتدا جلد کتاب برای من خاطره انگیز شد چراکه اسم کتاب وارونه نوشته شده بود و ابتدا کتاب را وارونه باز کردم. این اولین کتابی بود که از مستور و علاوه بر آن اولین کتاب های داستانی بود که می خواند. کتاب را خیلی سریع تا انتها خواندم. کتاب مجموعه داستان هایی از عشق های عالم جوانی و کودکی بود که در برخی جای ها با سوء تفاهم ها و عشق های ضربدری و ناکامی ها روبرو می شد آن هم بیشتر در فضای گرم و صمیمی و پاک مردم خوزستان. بگذریم از اینکه هیچگاه هدف این دوست از هدیه دادن این کتاب را نفهمیدم و اینکه اصلا هدفی داشت یا تنها کتابی برای خواندن و سرگرمی به بنده هدیه کرد اما روزنه ای بود برای آشنایی بیشتر با کتاب های داستان و رمان.

     
ادامه مطلب ...

فردا همانی که امروزی

نظر 0

اگر ضایع روزگاری، فردا هم ضایع روزگار خواهی بود. کما تعیشون تموتون و کما تموتون تحشرون. 

هر کسی را در آن لباس جلوه کنند که ختم کار وی در آن بوده.

روضه الفریقین، شیخ ابورجاء خمرکی

     

قبله اهل معنی

نظر 1

در شرع امر، قبله کعبه است و در شرع عشق، قبله آفریدگار کعبه است...

متقاضی امر، موذنانند، اهل شرع را ندا می کنند: و سارعوا الی مغفره من ربکم. اهل شرع را می گویند: بیایید رحمت من شما را. اهل معنی می گویند: بیایید شما مرا و من شما را.

روضه الفریقین، شیخ ابورجاء خمرکی